DünyaEkonomi

Telegram CEO’su TON Blockchain Spinoff Toncoin’i Onayladı

Telegram’a göre, TON blok zinciri artık ölmedi, ancak onu yaratan şirketten bağımsız olarak Toncoin olarak hayata döndü.

Telegram CEO’su Pavel Durov Perşembe günü resmi Telegram kanalında projeye destek veren bir gönderi yayınladı.

“Telegram geçen yıl TON’a veda ettiğinde, gelecek nesil geliştiricilerin bir gün bizim işimizi sürdüreceği umudunu dile getirdim. kitlesel pazar blok zinciri platformunun vizyonu ”diye yazdı. “Bu yüzden Telegram’ın kodlama yarışmalarının şampiyonlarının Toncoin olarak yeniden markalandırdıkları açık TON projesini geliştirmeye devam ettiğini görmek bana ilham verdi.” Toncoin topluluk grubuna bir bağlantı ekledi. CoinMarketCap verilerine göre, açıklama Toncoin token fiyatında yaklaşık %30’luk bir artışa neden oldu.

Blockchain kodunu kullanan projeler hakkında daha önce hiç yorum yapmamış olan şirketten sürpriz bir hamle geldi. 2020’de ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ile karşılaşıyor. Onay, TON’un açık kaynak kodunu devralan ve ayrı Proof-of-Stake blok zincirleri başlatan iki takım arasındaki gayri resmi rekabete son vermiş görünüyor: Free TON (son zamanlarda yeniden -Everscale markalı) ve Toncoin. Her iki token de bir dizi kripto borsasında listeleniyor.

Durov, Toncoin ve Telegram arasında bir bağlantı olmadığını vurguladı: “Orijinal TON’dan farklı olarak Toncoin, Telegram’dan bağımsızdır. Ama ekibine de aynı başarıyı diliyorum. Doğru pazara açılma stratejisiyle birleştiğinde, destansı bir şey inşa etmek için ihtiyaç duydukları her şeye sahipler.”

Yine de, bazı gözlemciler açıklamanın Telegram’ın Toncoin ile ilişkisi sorununu açık bıraktığını ve potansiyel olarak SEC’in başlatma yasağını ihlal ettiğini söylüyor. Şirketin düzenleyici ile davasını karara bağlamasından sonra uygulanan 2023 yılına kadar herhangi bir kripto tokeni.

“Buradaki kilit soru, ABD adalet sisteminin [Telegram ve Toncoin arasındaki] bağlantıyı kazmaya istekli olup olmayacağıdır. Telegram’ın projeden ayrılmadan önce blok zincirini test etmesine yardımcı olan girişim destekli şirket TON Labs’ın eski topluluk yöneticisi Fedor Skuratov, “Durov’un yeni bir savaş turu için yeterli zamana ve paraya sahip olup olmayacağı” dedi. Skuratov,

Durov’un ABD düzenleyicisine teknolojisini gerçekten durduramayacağını göstermeye çalışıyor olabileceğini söyledi. “Toncoin’i destekledi ve aynı zamanda resmi olarak ondan uzaklaştı.”

Telegram, CoinDesk’in yorum talebine basın zamanında yanıt vermedi.

Kazananın seçilmesi

TON’u kapatma zorunluluğu Telegram, tokenleri almadan önce peşin ödemiş olan yatırımcılara geri ödeme yapmak için para arayışına girdi. Bu Şubat ayında şirket, ilk menkul kıymet satışı olan 1 milyar dolar toplamak için tahvil sattı. Rus gazetesi Vedomosti’ye göre, Telegram ayrıca 2023’te 30 milyar ila 50 milyar dolar arasında bir değerlemeyi hedefleyen bir halka arza hazırlanıyor.

Telegram, 2018’de TON blok zinciri üzerinde çalışmaya başladı ve Silikon Vadisi ev isimlerinden iki özel finansman turunda 1,7 milyar dolar topladı. dünya çapında Rus milyarderleri ve kurumsal yatırımcılar olarak. Ancak, projenin tokeninin bir menkul kıymet olup olmadığı konusunda SEC ile sekiz aylık bir mücadelenin ardından Telegram davayı bıraktı, 18,5 milyon dolar ceza ödedi ve artık projeyi desteklemeyeceğini söyledi.

Kısa süre sonra, TON Labs liderliğindeki bir grup geliştirici ve profesyonel doğrulayıcı, Free TON adlı blok zincirinin bir sürümünü başlattı. 2021’de başka bir grup ikinci bir versiyonu piyasaya sürdü ve buna Newton adını verdi.

Newton’un önde gelen geliştiricisi Anatoly Makosov, Telegram’dan GitHub’dan ton.org alan adının sahipliğini devretmesini istedi ve Telegram’ın kabul ettiği projenin deposu. Bundan kısa bir süre sonra proje TON adını aldı ve bir dizi küçük çaplı kripto borsasında listelendi.

Durov’un neden Everscale yerine Toncoin’i desteklemeyi seçtiğine ilişkin olarak, Skuratov bunun, Toncoin’in ekibinin “kendini şu şekilde konumlandırmadığına inandığını” söyledi. bağımsızdır ve kendilerine ait herhangi bir liderlik hırsı olmaksızın ‘Telegram’ın mirasını takip eder’ ve Durov bundan hoşlanır.”

Everscale, ABD düzenleyicisi Skuratov tarafından hedeflenen projeyle “zehirli” bir ilişkiden kaçınmak için Telegram ile tüm bağlarını kesen bir noktaya geldi dedim.

TON Labs CEO’su Alexander Filatov, Everscale’in artık Telegram’ın projesine teknik düzeyde bile bağlı olmadığını ve farklı bir programlama dili.

”[The] eski Free TON topluluğu birkaç ay önce bilinçli olarak düğüm/ağın Rust uygulamasına geçmeyi seçti ( TON, C++ üzerinde) ve ekosistemi Everscale olarak yeniden markalaştırıyor,” dedi Filatov CoinDesk’e. “Ama TONcoin ile aynı orijinal kökleri paylaşıyoruz, bu yüzden onlara iyi şanslar dilemek istiyorum.”

Makosov, CoinDesk’in yorum talebine basın zamanında yanıt vermemişti.

linklerim1
YORUM YAZ
Etiketler


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Translate »
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
%d blogcu bunu beğendi: