Ekonomi

Rus ve UAEA Heyetleri, Zaporijya NGS’nin Durumunu Görüştü

Rusya Devlet Nükleer Güç Kuruluşu ROSATOM Genel Müdürü Aleksey Likhachev ve Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) Yöneticisi Rafael Mariano Grossi ile beraberindeki heyetler Kaliningrad’da bir ortaya geldi.

Toplantıya Rus tarafından Rusya Federasyonu Federal Etraf, Sanayi ve Nükleer Denetim Kurumu (Rostekhnadzor) Lideri Alexander Trembitsky, Rus Silahlı Kuvvetleri Radyasyon, Kimyasal ve Biyolojik Savunma Kuvvetleri Başkanı Igor Kirillov, Federal Ulusal Muhafız Birlikleri Saha Güvenliği Genel Müdürlüğü Lideri Vladimir Mashevskiy ve Rusya Dışişleri Bakanlığı Silahların Yayılmasının Önlenmesi ve Denetimi Dairesi Lider Yardımcısı Igor Vishnevetsky katıldı.

Toplantıda, Rosatom, ilgili Rus kurumları ve UAEA Sekretaryası ortasında geçen yıl sistemli görüş alışverişi yapılması istikametindeki karar doğrulduğunda gerçekleştirildi. Görüşmede Zaporijya NGS’deki nükleer emniyet ve güvenlikle ilgili hususlar ele alındı. Taraflar bilhassa Rafael Grossi’nin 29 Mart’ta santrale yaptığı ziyaretin sonuçlarına ve tesisteki UAEA uzmanlarının rotasyonuna değindiler.

UAEA Yöneticisi Rafael Grossi, son ziyaretinin akabinde, Kasım 2022’de NGS’ye düzenlenen bombardımanın sonuçlarını şahsen kıymetlendirme fırsatı buldu. Olumlu haber olarak santralde yeni Rus dizel jeneratörlerinin ve modüler kazan dairelerinin mevcut olduğunu belirtti.

Rosatom Genel Müdürü Aleksey Likhachev de UAEA Yöneticisi Grossi’ye Zaporijya NGS’nin inançlı bir halde işletilmesini sağlamak üzere Rus tarafınca atılan adımlar hakkında bilgi verdi.

Toplantıya katılanlar Zaporijya NGS’nin güvenliğinin sağlanmasına yönelik teşebbüsleri değerlendirirken Rus tarafının bu bahisteki çalışmaları devam ettirmeye hazır olduğu vurgulandı.  

Görüşmede, Rusya ile UAEA ortasında öteki alanlardaki mevcut ve muhtemel iş birliği hususları da ele alındı.

Taraflar temasların sürdürülmesi konusunda mutabık kaldıklarını teyit ettiler.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

YORUM YAZ
Etiketler


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.