BitcoinDünyaEkonomiSeyahatTeknolojiYaşam Tarzı

Pazar Paketi: Bitcoin’in Fiyatı Küresel Enflasyon Endişeleri Üzerinde Düşüyor

Fiyat Hareketi

BTC, Küresel Enflasyon Korkularına Yanıt Olarak Keskin Satış Yaptı

Bitcoin (BTC) Cuma günkü işlemlerde sert bir şekilde satıldı ve son 24 saatte %8’den fazla düşüşle 21.500 $’ın altında işlem gördü. Piyasa değerine göre en büyük kripto para birimi, bu hafta %13 düştü.

Düşüş, gecelik işlemlerde başladı ve Almanya’da beklenmedik şekilde yüksek enflasyon verileriyle aynı zamana denk geldi. Almanya’nın yıllık üretici enflasyon rakamları, Temmuz ayında %32’lik beklentilere karşı %37’lik rekor seviyeye yükseldi. Üretici fiyatları, bir bölge için üreticiler tarafından satılan mal ve hizmetlerin fiyatını yansıtır. Alman ÜFE verileri ABD ÜFE verilerine benzer. ABD’nin Temmuz ayı ÜFE okuması, karşılaştırıldığında %9.8 idi.

Açıklamanın ardından, CME FedWatch aracına göre, ABD Merkez Bankası’nın federal fon oranını 75 baz puan artırma olasılığı bir gün önceki %41’den %44,5’e yükseldi.

Ether’in (ETH) fiyatı da benzer şekilde düştü ve gün içinde %8 ve haftada %13 düştü. Altcoinler son zamanlarda keskin bir şekilde düştü, SOL %10 düşerken AVAX ve MATIC sırasıyla %11 ve %12 düştü.

Dow Jones Sanayi Ortalaması (DJIA) %0,8 ve S&P 500 ve teknoloji ağırlıklı Nasdaq kompoziti sırasıyla %2,1 ve %1,3 oranında düşerken, geleneksel piyasalar daha az oranda satıldı.

Genel olarak enflasyona karşı güvenli liman olarak görülen altın %0,6 oranında değer kaybederken, enerji piyasalarında ham petrol %0,32, doğalgaz ise %1,1 oranında değer kazandı. Bakır vadeli işlemleri için fiyatlar %0,9 arttı.

Bu makale ilk olarak CoinDesk’in bugünün kripto pazarlarında neler olduğunu anlatan günlük haber bülteni Market Wrap’da yayınlandı. Her gün gelen kutunuza almak için abone olun.

Son Fiyatlar

●Bitcoin (BTC): 21,257$ -%9,1

●Eter (ETH): 1,690 $ -%9,8

●S&P 500 günlük kapanış: 4.228.48 -%1.3

●Altın: ons başına 1.761$ +%0,3

●On yıllık Hazine getirisi günlük kapanış: %2,99 +0,1

Bitcoin, eter ve altın fiyatları New York saatiyle yaklaşık 16:00’da alınır. Bitcoin, CoinDesk Bitcoin Fiyat Endeksi’dir (XBX); Eter, CoinDesk Eter Fiyat Endeksi’dir (ETX); Altın COMEX spot fiyatıdır. CoinDesk Endeksleri hakkında bilgi coindesk.com/indices adresinde bulunabilir.

Teknik Alım

Enflasyon verilerine gecelik tepki, piyasaları aşırı satım bölgesine gönderiyor

Bitcoin, bir gecede önemli bir düşüş yaşadı ve Almanya’dan beklenmedik şekilde hayal kırıklığı yaratan enflasyon rakamlarına kötü tepki verdi.

BTC’nin saatlik grafiği, Almanya’nın ÜFE verilerinin yayınlanmasıyla yaklaşık olarak aynı zamanda 06:00 UTC’de %4’lük bir düşüş gösteriyor. Rapor, ABD Merkez Bankası’nın ve diğer merkez bankalarının enflasyonu durdurmak için agresif önlemler alacağı ve bunun varlık fiyatları üzerinde olumsuz bir etkisi olacağı yönündeki piyasa korkularını artırıyor.

Aşağıdaki BTC saatlik grafiği, BTC fiyatlarındaki düşüşle birlikte Alman ÜFE duyurusunun zamanını göstermektedir. Düşüş, BTC’nin 20 saatlik hareketli ortalamasına kıyasla 06:00 UTC saati için aşırı hacimle birlikte geldi. Düşüş, tarihsel olarak daha düşük hacimlere sahip bir fiyat aralığında da meydana geldi. BTC’nin saatlik grafiğine uygulanan Hacim Profili Görünür Aralık aracı (VPVR), 22.000-21.000 dolar arasında bir “düşük hacimli düğümler” koleksiyonunu gösteriyor.

VPVR aracı, belirli fiyat seviyelerinde faaliyet seviyelerini ölçer ve fiyat anlaşmasının gerçekleştiği alanları gösterebilir. Düşük hacimli düğümler, daha düşük faaliyet alanlarını temsil eder ve genellikle artan fiyat oynaklığı alanlarını temsil eder.

BTC’nin saatlik grafikteki Göreceli Güç Endeksi (RSI), fiyat düşüşünün ardından aşırı satım seviyelerine düştü. RSI, fiyat momentumunu ölçen yaygın olarak kullanılan bir teknik göstergedir. 70 ve üzeri okumalar, bir varlığın aşırı alındığını (yani aşırı değerli olduğunu), 30 veya daha düşük okumalar ise bir varlığın aşırı satıldığını (düşük değerli) anlamına gelir. BTC’nin mevcut RSI’si 29.23.

Bitcoin/ABD doları saatlik grafik (Glenn Williams Jr./TradingView)

21.000 ABD Doları değerindeki satım seçeneklerine odaklanın

16 Ağustos Pazar Paketi, BTC seçeneklerinin açık ilgi alanına dikkat çekti. Bugünkü düşüş göz önüne alındığında, 3.300 BTC’ye (önceden 2.000 BTC’nin altında) yükselen 21.000 ABD Doları seviyesindeki satım opsiyonlarının konsantrasyonuna dikkat edin. Satım opsiyonu, bir varlığı belirli bir fiyattan satma yükümlülüğünü değil, opsiyonu temsil eder.

BTC fiyatları 21.000$’ın altına düşerse, 21.000$’da satış yapan tüccarlar BTC satma haklarını kullanma motivasyonuna sahip olacak ve bu da BTC üzerinde ek aşağı yönlü baskı oluşturacaktır.

BTC opsiyonları kullanım fiyatına göre faiz açıyor (Coinglass.com)

Bitcoin’in günlük grafiği, 21.000 dolarlık potansiyel bir savaş halatını gösteriyor

BTC’nin günlük grafiğindeki VPVR aracı, 21.000 $ seviyesinde önemli miktarda fiyat anlaşması gösteriyor. Teknik okumalar ve türev piyasalardaki açık ilgi, yükseliş ve düşüş eğilimi gösteren BTC yatırımcılarının karşı karşıya kalacağı işaretin 21.000 dolar olduğunu ima ediyor.

“Yüksek hacimli bir düğüm” olmanın yanı sıra, 21.000 ABD doları, aşağıdaki tabloda kırmızı çizgiyle gösterilen “kontrol noktası”nı gösterir. VPVR aracındaki kontrol noktası, en yüksek fiyat anlaşmasının nerede gerçekleştiğini gösterir ve genellikle destek ve direnç noktalarını temsil edebilir.

Bitcoin/ABD doları günlük grafiği (Glenn Williams Jr./TradingView)

Altcoin toplaması

  • HUSD Stablecoin Likidite Sorunlarından Sonra 1 Dolara Döndü: Stable Universal tarafından çıkarılan HUSD stabilcoin, Perşembe günü %8 düştükten sonra 1 dolarlık sabit fiyatına döndü. HUSD ekibi, de-peg’in kapatılan ve likidite sorunlarına neden olan bir piyasa yapıcı hesabından kaynaklandığını açıkladı. Daha fazlasını buradan okuyun.
  • Stablecoin İhraççısı Tether’in Yeni Denetçisi, Ticari Kağıt Varlıklarının Kesildiğini Onayladı: BDO Italia, 30 Haziran itibarıyla ticari kağıt varlıklarında üç ayda bir %58 düşüşle 8,5 milyar dolara düştüğünü gösteren stablecoin ihraççısı Tether’in konsolide rezerv raporunu yeniden doğruladı. Daha fazlasını buradan okuyun.

İlgili içgörü

  • Dinle 🎧: Bugünün “CoinDesk Piyasaları Günlük” podcast’i en son piyasa hareketlerini ve geliştiricilerin DeFi’nin “Yeni Çağı” ile ne anlama geldiğini tartışıyor.
  • Bitcoin 2 Ayda En Çok Düştü, Hızlı İyileşme Umutları: Piyasa değerine göre önde gelen kripto para birimi, Almanya’nın %37’lik rekor üretici fiyat enflasyonu bildirmesinin ardından geleneksel pazarlarla senkronize olarak düşüyor.
  • Makroekonomik Endişeler Sürerken Kripto Hisse Senetleri Bitcoin’in Dipinde Geri Çekiliyor: Kripto para madenciliği hisse senetleri Cuma günkü ticaret seansında en kötü etkilenenler arasındaydı.
  • Yanlış Olmaları Önemli Değil, Merkez Bankacıları Kripto İçin Rehberlik de Belirledi: Merkez bankacıları, enflasyonun uzun vadede nereye gittiğine dair hiçbir fikre sahip değiller, ancak piyasalar Federal Rezerv’den aldıkları her ipucunu alıyor.
  • Güney Afrika Merkez Bankası, Kripto Müşterilerine Hizmet Vermek İçin Finansal Kurumlara Yeşil Işık Yakıyor: Banka, dijital varlıkları olan müşterilerin “toptan satış” yasağına karşı uyardı.
  • Nijerya’nın CBDC eNaira’sı Ekim’den Beri Yaklaşık 10 Milyon Dolarlık İşlem Değerinde Kullanıldı: eNaira uygulaması 840.000 kez indirildi ve 270.000 aktif cüzdana sahip.
  • Blockdata, Dünyanın En Büyük Şirketleri Blockchain Firmalarına 6 Milyar Dolarlık Yatırım Yaptı, Blockdata’dan Yapılan Bir Araştırmaya Göre: Google ana Alfabesi (GOOG), toplam 1,5 milyar dolar toplayan dört finansman turuna katıldı.
  • Crypto Lender Hodlnaut, Singapur Polisi ‘Eylemleri’ ve İş Kesintileriyle Karşı Karşıya: Kripto dünyasında para çekme işlemlerini dondurmak için en son olan firma, yetkililerle “kovuşturma” yürüttüğünü söyledi.

Diğer pazarlar

En Büyük Kazananlar

Bugün CoinDesk 20’de kazanan yok.

En Büyük Kaybedenler

Varlık hisse senedi İadeler DACS Sektörü
Gala GALA -13.4 Eğlence
toprak LUNA -12.7 Akıllı Sözleşme Platformu
kardano ADA -12.7 Akıllı Sözleşme Platformu

Sektör sınıflandırmaları, dijital varlıklar için güvenilir, kapsamlı ve standartlaştırılmış bir sınıflandırma sistemi sağlamak üzere CoinDesk Endeksleri tarafından geliştirilen Dijital Varlık Sınıflandırma Standardı (DACS) aracılığıyla sağlanır. CoinDesk 20, güvenilir borsalarda hacme göre en büyük dijital varlıkların sıralamasıdır.

linklerim1
YORUM YAZ
Lütfen takip edin
Etiketler


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Translate »
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
%d blogcu bunu beğendi: