DünyaEkonomi

‘Kripto Devletler’ Metaverse’de Şirketlerle Rekabet Edecek

Ne tür bir metaverse’de yaşamak istersiniz?

Facebook’un “Meta” olarak yeniden markalaşmasının duyurulmasıyla – sosyal medya devinin “metaverse” tasarlayıp inşa ettiği ve üzerinde hak iddia ettiği yer. Bir sonraki dijital sınır – siber uzayın geleceği için savaş başlıyor.

“Metaverse” nedir?

“Metaveren”, dijital ve fiziksel alan arasındaki ayrımları kıran sanal dünyaları tanımlar. Daha ayrıntılı olarak, meta veri deposu, “etkili bir şekilde sınırsız sayıda kullanıcı tarafından eşzamanlı ve kalıcı olarak deneyimlenebilen ve kimlik, tarih, haklar, nesneler, iletişimler ve ödemeler.”

Konsept, insanların ticari olarak sahip oldukları işlerde iş yapmak ve sosyalleşmek için bağlandıkları Neil Stephenson’un 1992 Romanı “Kar Kazası”nda uygun bir şekilde tasvir edilmiştir. dijital dünyalar, kitap haline gelen “Ready Player One” filmi ve oyuncu olmayan bir karakterin duyarlı bir yapay zekaya dönüştüğü son Netflix filmi “Free Guy”.

Metaverse yatırımcısı ve yazarı Matthew Ball, metaverse’in önümüzdeki on yılda 30 trilyon dolara kadar çıkabileceğini tahmin ediyor. Bu yaklaşan dijital gerçekliğin nasıl inşa edildiği ve yönetildiği, yakın gelecekte ve gelecek nesiller için toplumsal sonuçları belirleyecektir. Bu parça, meta veri deposunun geleceği için verilen savaşın donanıma bağlı olduğunu savunuyor.

Merkezileştirilmiş ve merkezi olmayan vizyonlar

İki büyük rakip metaverse için vizyonlar özel ve geneldir.

Özelleştirilmiş metaverse, Facebook’un “Meta”sı gibi büyük şirketlerin insanların nasıl sosyalleşeceklerini, öğrendiklerini, işbirliği yapacaklarını ve nasıl sosyalleşeceklerini belirlediği merkezi bir gelecek. Oyna.” Bu, sanal gerçeklik (dijital bir dünyayı yansıtan kulaklıklar aracılığıyla) ve artırılmış gerçeklik (dijital şeyleri fiziksel dünyaya yansıtan gözlükler gibi) aracılığıyla gerçekleşir.

Özel meta veri deposu Facebook’a aittir ve Facebook tarafından yönetilir ve değer, tüketiciler olarak kullanıcılardan alınır. İlk olarak, Facebook Libra (Diem olarak yeniden adlandırıldı) ile bir blok zinciri ve kripto para birimi oyunu denedi. Şimdi, kripto para insanları, başka bir Web 3.0 (katılımcı web) fikrini çalmaya ve tekelleştirmeye ve tekelleştirmeye çalıştıkları için Facebook hakkında bir kez daha kızdılar, çünkü Facebook, metaverse’nin temsili ve değiş tokuş için değiştirilemez tokenleri (NFT’ler) kullanacağını duyurdu. dijital varlıklar.

Kripto topluluğu üyelerinden oluşan anonim bir kollektif kısa süre önce ortak imzalı bir “Siber Alanın Karşılıklı Bağımlılığı Bildirgesi” yayınladı. John Perry Barlow’un 1996 tarihli ünlü “Siber Alanın Bağımsızlığı Bildirgesi”. Belgede “Çerezleriniz, telif haklarınız ve sermayeniz kontrolünüzü kısa bir süre için merkezileştirebilir, ancak yakında güç dağıtacak bir dünyada çalışmayacaklar” diyor. Facebook’a bir uyarı. Kripto toplulukları, meta veriyi kendileri inşa ederek toplu olarak sahip olmaya kararlıdır.

Daha fazlasını okuyun: Metaverse için Kripto Kılavuzu

Buna karşılık, genel meta veri deposu, insanların kendi aralarında hareket edebileceği, katılımcıların inşa ettiği ve sahip olduğu sayısız, merkezi olmayan dijital dünyaların bir vizyonudur. Genel meta veri deposu, açık, birlikte çalışabilir merkezi olmayan teknolojik mimariye dayanır. Gerçek değeri olan dijital dünya içi öğeler için ödemeler ve NFT’ler için merkezi olmayan finansta (DeFi) bir dizi kripto topluluğu inovasyonunu entegre eder. Ayrıca, genel meta veri tabanı, dağıtılmış, objektif hizalanmış toplulukların dijital dünyalarda toplu olarak sahip olduğu, yönettiği ve çalıştığı “merkezi olmayan özerk kuruluşlar” (veya DAO’lar) tarafından yönetilir ve sahiplenir.

Donanıma kadar

Temel, temel metaverse katmanı donanımdır.

Meta veri deposu, meta veri deposuna erişmek ve onunla etkileşim kurmak için fiziksel aygıtlara bağlıdır. Facebook, 1,6 milyar dolara satın aldıkları Oculus sanal gerçeklik başlığı ve Rayban ile artırılmış gerçeklik (AR) gözlük ortaklığı aracılığıyla metaverse için donanım arayüzleri arıyor.

Donanım, bilgi işlem, ağ oluşturma, ödeme hizmetleri ve birlikte çalışabilirlik standartlarıyla birlikte meta veri aktarımını mümkün kılmak için temel bir etkinleştiricidir.

Yine de donanım zordur. Kötü şöhretli açık donanım korsanı Andrew “Bunnie” Huang, “donanımın tamamen tedarik zincirleriyle ilgili olduğunu” ve güvenilir tedarik sağlamanın özel bir zorluğunun mikroçipler olduğunu belirtiyor.

Mikroçipler, bilgisayar donanımının yapı taşlarıdır. Cipsler son derece uzmanlık ve emek yoğundur. Fabrikaların inşası milyarlarca dolara mal oluyor ve dünyada sadece birkaç tane var. En büyük ve en gelişmiş çip üreticisi, dünyanın sipariş üzerine üretilen çip arzının yarısından fazlasını üreten Taiwan Semiconductor Manufacturing Co.’dur (TSMC) ve şirketin değeri 550 milyar dolar. Bu küçük, gofret boyutundaki yongalar, mobil cihazlara, “nesnelerin interneti” donanımına, buzdolaplarına, arabalara, 5G telekomünikasyon ağlarına ve yapay zekaya güç sağlar.

COVID-19, kilitlenmeler, nakliye gecikmeleri ve otomotiv gibi bazı sektörlerden iptallerle tedarik kesintileri nedeniyle tedarik zincirlerini önemli ölçüde bozdu ve tüketici elektroniği gibi diğerlerinde artan tüketim. Bu, ulus devletlerin teknolojik ilerlemesini tedarik zinciri kıtlığına karşı savunmasız bırakıyor. Bu kesintiler, mikroçip tedarik zincirinin ne kadar kırılgan olduğunu ortaya çıkardı ve mikroçip üretimi konusunda ulus devletler arasında artan jeopolitik gerilime neden oldu.

Şimdi, “kripto devletler” de açık metaversiyon için gerekli donanımı sağlamak için mikroçip endüstrisinde rekabet etmek istiyor. A16z’den Balaji Srinivasan, “ağ devletlerini” ve “bulut şehirlerini”, dış kaynaklara dayanmadan toplu olarak müzakere edebilen, finanse edebilen, inşa edebilen, sürdürebilen ve yeniden üretebilen sanal siyasi varlıklar olarak tanımlıyor. Blockchain tabanlı DAO’lar tam da budur – dijital bir ekonomiyi önyükleme, toplu olarak müzakere etme ve gerçek dünyada toprakları kitle fonlaması yapma yeteneklerinde.

Daha fazlasını okuyun: İstemediğimiz Metaverse

Bu kripto şehirleri ve ağ devletleri, Wyoming’de arazi satın alan CityDAO, ABD Anayasası’nın orijinal bir kopyasını satın almayı ve ortak mülkiyete sahip olmayı amaçlayan AnayasaDAO ve kitlesel bir büyüme arayan Kong Land dahil olmak üzere her yerde ortaya çıkıyor. açık mikroçipler üretin.

Kong Land kripto devleti

The Kong Land kripto durumu, ciddi açık donanım korsanlarının buluşudur. Silikon Vadisi’ndeki fiziksel bir kapı kilidi işinden başarıyla çıkan Kong Land’in ortak başlatıcıları, açık silikon çip üretimi yoluyla güven vizyonunu ilk kez dile getiren “ARX” teknik incelemesini 2018’de yayınladı. 2019’da, açık çipler ilk kullanım durumlarında denendi: “kripto paranın” fiziksel donanım notları. “Kong Cash” olarak bilinen banknotlarda, kripto para birimini doğrulamak ve nihayetinde erişmek için akıllı bir sözleşmeye bağlanan bir mikroçip bulunur. Açık çiplerdeki deneyler, açık çip üretimi ve kullanımı için bir DAO topluluğu oluşturmak için NFT “vatandaş” belirteçlerinin piyasaya sürülmesiyle yakın zamanda “Kong Land” de doruğa ulaştı.

Kong Land, blok zinciri tabanlı akıllı sözleşmelere bağlantı sağlayan kriptografik anahtar sahipliği aracılığıyla silikon düzeyinde güvenli donanıma dayanır. fiziksel dünyayı dijital dünyaya taşıyın ve açık bir metaverse’e öncülük edin. Kong Land çipleri, aklınıza gelebilecek herhangi bir kullanım durumu için potansiyele sahiptir. Kong Land manifestosu, “Başlangıçta Kong Land, sabit paralar, kimlikler ve sanat gibi projeler için kripto varlıkları ihraç edecek… Yeterli fon verildiğinde, nihayetinde daha güvenli fiziksel kripto varlıkları hakkında araştırma yapmaya devam edecek.”

Bu meta veri tabanı, erken katılım yoluyla yönetişim haklarını elde eden “vatandaşlara” aittir, bir “Kongstitution” sosyal grafik dağıtımını imzalar veya Kong “yeşil kart” politika girişimine uygun olarak jetonlar için çalışın. Facebook’un merkezi, kurumsal bir metaverse önerisi tehdidine karşı, Kong Land’in ilk katkıda bulunan Paul, “Gerçek öğeleri sanal öğelerle kaydetme altyapısının özel bir varlık olmamalı, kamu malı olmalıdır” diyor.

Kriptografik olarak güvenli mikroçipler, donanım söz konusu olduğunda insanların kendi anahtarlarını tutmalarının bir yoludur. Kong Land’e erken katkıda bulunan Cameron, “Bu çipler aracılığıyla bir hakem olmadan etkileşim kurmanın bir yolu var” dedi. Bireysel mülkiyeti donanım düzeyinde ele alarak, bu çipler daha sonra dijital varlıklara ve dijital arazilere güvenli erişim için neredeyse her şeye yerleştirilebilir.

Kong Land, donanımdaki dijital ve fiziksel varlık sahipliğini ele almak için bunu “silikon kilitli sözleşmeler” (veya SiLos) aracılığıyla yapmayı planlıyor. seviye. SiLo’lar, halka açık bir blok zincirindeki akıllı bir sözleşmeye kriptografik olarak bağlanan düşük maliyetli, dayanıklı, güvenli eleman mikroçipleridir. Her çip kendi kendine bir kriptografik anahtar çifti oluşturur ve ortak anahtar bir Kong kayıt sözleşmesine eklenir.

Bir akıllı telefon kullanan herkes, özel anahtarı doğrulamak için bir yakın alan iletişimi (NFC) okuyucusu kullanarak mikroçipi tarayabilir ve sözleşmede depolanan tokenize edilmiş varlıklara erişimin kilidini açın, bir kimliği doğrulayın ve hatta gerçek dünya eylemlerini tetikleyin. Herhangi bir fiziksel öğeye bir SiLo mikroçip yerleştirmek, onu zincir üzerinde doğrulanabilen ve gerçek hayatta etkileşime girilebilen bir kripto varlığına dönüştürür.

“Geleneksel teknoloji şirketleri büyük ölçüde kullanıcıları sanal dünyalara getirmeye veya dijital deneyimlerle gerçekliği artırmaya odaklanırken, biz sorunsuz bir şekilde iç içe geçmiş bir metaverse hayal ediyoruz bu sadece giyilebilir başlıklara dayanmıyor,” diyor Kong Land “büyükelçisi” bir blog yazısında.

Amaç, fiziksel ve dijital ürünlerle eşleşen bu güvenli öğe çipleriyle gerçek dünya varlıklarını dijitalleştirmek. NFT’ler, varlıkların doğrulanmış sahipliğinin fiziksel ve dijital arasında taşınmasını ve tekrar fiziksel hale getirilmesini (bu son adımın zor olduğunu bana garanti eder) ve meta veri depoları arasında birlikte çalışabilirlik için varlıkların gerçek sahipliğini sağlar.

Bir örnek, Kong Land mikroçipleriyle entegre ürünler için bir “dijital fabrika” olan “Metafactory”dir. Bu, giysi öğelerinin bir akıllı telefondaki NFC çip okuyucu tarafından taranmasına, bir NFT’nin ortaya çıkarılmasına ve öğeyle ilgili meta verilerin paylaşılmasına olanak tanır.

Gelecekte, Kong insanların NFT’leri ve dijital öğeleri alıp çipler aracılığıyla fiziksel temsillere geri taşıyabileceklerini hayal ediyor. benzersiz varlıkların sahipliğini doğrulayan.

Diğer bir örnek, “Kong kartı” pasaportlarıdır, Kong Land “vatandaşlarının” doğrulamasına izin veren bir çip gömülü fiziksel bir pasaport özel etkinliklere erişim için fiziksel yerlerde vatandaşlıkları. Pasaportla benzersiz kimliğin kanıtlanması, daha sonra, yönetişim oylamasında bir sorun olabilen, birden fazla sahte kimliğin bir ağa saldırması (“sybil saldırıları” olarak bilinir) gibi dijital kripto durumundaki sorunları çözer.

Daha fazlasını okuyun: Neden Barbados’un Metaverse Elçiliği Önemlidir

“Diğer herhangi bir ülke gibi, Kong Land’in de vatandaşlık gereksinimleri, benzersiz bir kültürü, çalışan bir hükümeti (“DAO’ların DAO’su”) ve SiLo tarafından oluşturulan kripto varlıkları yaratma ve ihraç etme üzerine kurulu sağlam bir ekonomisi var,” proje blogu diyor.

Kong Land’in vizyonu, her şey için mikroçipleri entegre eden bir “alt DAO” yörüngesine sahip bir “DAO’ların DAO’su” olmaktır. açık metaverselerden oluşan bir takımyıldızı etkin bir şekilde katalize ederek hayal edebilirler. Özünde çip üretim merkezi, Kong’un kendi güvenli eleman çiplerini ve nihayetinde özel silikon araştırma ve geliştirmesini ihraç etme tutkusu ile bu kripto devlet, Facebook’un kapalı bir metaversiyon vizyonuyla rekabet ediyor.

Sonuç

Blockchain tabanlı hızlı deneme DAO’lar kripto şehirleri ve eyaletleri olarak dijital ile fizikseli birbirine bağlamanın yenilikçi yollarını gösteriyor. Temel olarak, açık, merkezi olmayan, kripto meta veri tabanı ile kapalı, özütleyici, kurumsal meta veri tabanı arasındaki savaş, insanların dijital dünyalara nasıl erişeceği konusunda donanıma iniyor. Kong Land, topluluğa, üretim yeteneklerine ve açık bir meta veri deposu için rekabet edecek uzmanlığa sahip bir kripto devleti örneğidir.

Geliştikçe, devletler gibi işleyen kripto projeleri yeni siyasi aktörler olarak büyük şirketler ve ulus devletlerle rekabet edecek. Fiziksel ve dijital alanlar arasındaki ayrım aşınmaya devam ederken, metaverse’nin geleceği için ortaya çıkan savaş, siber medeniyetin riskleri ve fırsatları hakkında önemli bir araştırma alanı sunuyor. Kripto topluluğunun, “karşılıklı bağımlılık” vizyonunu sürdürmek için açık teknik mimarinin ve katılımcı yönetimin önemini vurgulamaya devam etmesi gerekecek.

linklerim1
YORUM YAZ
Etiketler


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.