BitcoinDünyaEkonomiSeyahatTeknolojiYaşam Tarzı

İlk Hareket Eden Asya: Tayvan, Singapur Stabilcoin Hayranı Değil; Rusya İstilası Başlarken Büyük Kriptolar Düşüyor

Günaydın. İşte neler oluyor:

Piyasa hareketleri: Bitcoin ve çoğu büyük kripto para, Rusya-Ukrayna sınırında artan gerilimler arasında battı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in konuşması dünyayı savaşa daha da yaklaştırdı.

İçgörüler: Tayvan ve Singapur, stablecoin hayranı olmayan birkaç ülke arasında yer alıyor.

Teknisyen’in Görevi: ABD Başkanlar Günü tatili nedeniyle Teknisyen’in Görevi ara verdi.

Kripto endüstrisi liderleriyle yapılan kapsamlı röportajlar ve analizler için CoinDesk TV’nin en son bölümlerini yakalayın.

Fiyat:% s

Bitcoin (BTC): 37.507 $ -%3.1

Eter (ETH): 2.606 $ -%1.6

En Çok Kazananlar

Bugün CoinDesk 20’de kazanan yok.

En Kaybedenler

`

Varlık hisse senedi İadeler sektör
solana SOL -%8.8 Akıllı Sözleşme Platformu
XRP XRP -%8.2 Para birimi
Evren ATOM -%8,1 Akıllı Sözleşme Platformu

`

Piyasalar

S&P 500: 4.348 -%0.7

DJ

IA: 34.079 -%0.6

Nasdaq: 13.548 -%1.3

Altın: 1.904 $ +%0.2

Piyasa hareketleri

Çoğu büyük kripto para birimi, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali yaklaşırken Pazartesi günü düştü. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin televizyonda ülkesine yaptığı bir konuşmada, Doğu Ukrayna’da Rusya yanlısı iki ayrılıkçı cumhuriyeti tanıyacağını söyledi ve ülkenin Batı yanlısı hükümetinin Rusya için bir tehdit olduğunu söyleyerek Ukrayna’yı işgal etmek için dava açtı.

Günün erken saatlerinde bir Kremlin sözcüsü, yaklaşık 150 bin Rus askerinin Ukrayna sınırına yaklaştığını bildirdiği için Putin ile ABD Başkanı Joe Biden arasında bir zirve için “somut bir plan” olmadığını söyledi. Son haftalarda endişeli yatırımcılar, artan enerji fiyatları ve ABD ile Avrupalı ​​müttefiklerinin Rusya’ya karşı yaptırımları ve muhtemelen enflasyon ve tedarik zinciri gecikmelerinden etkilenen küresel ekonomiyi etkileyecek Rusya’nın misillemesi beklentisiyle daha fazla riskten kaçınan stratejiler benimsiyorlar.

Putin’in konuşmasının ardından Biden yönetimi, ayrılıkçı Ukrayna cumhuriyetlerine yönelik cezaları açıkladı. Brent tipi ham petrolün varil fiyatı, yaklaşık %4’lük bir artışla 97 doları aştı.

Yayınlandığı tarihte, piyasa değerine göre en büyük kripto para birimi olan Bitcoin, önceki 24 saatte %3’ün üzerinde düşüşle yaklaşık 37.500 dolardan işlem görüyordu. Piyasa değerine göre ikinci en büyük kripto para olan Ether, aynı dönemde yaklaşık %1.6 oranında değer kaybetti. Diğer büyük kriptolar negatif sayılardaydı.

ABD hisse senedi piyasaları ulusal Başkanlar Günü tatili nedeniyle kapalıydı, ancak FTSE 100, Frankfurt’taki DAX ve Paris’teki CAC 40 dahil olmak üzere önde gelen Avrupa borsaları kırmızıyla tamamladı. Japonya: Nikkei 225, Hong Kong: Hang Seng ve Asia Dow dahil olmak üzere çoğu büyük Asya endeksleri Pazartesi günü zemin kaybetti.

Yatırım ve Piyasalar Kıdemli Başkanı Susannah Streeter, “Şu anda finansal piyasalardaki hassasiyet böyle, geçici güven hızla buharlaşabilir ve Rusya ile Batılı güçler arasındaki ilişkilerde yeni bir bozulma gibi görünen bu durumun ardından bugün gördüğümüz şey bu” dedi. İngiltere merkezli finansal hizmetler firması Hargreaves Lansdown’ın analisti, bir e-postada.

içgörüler

Her Para Birimi Stabil Para Olabilir

Fiat para biriminin belirteçlere dijitalleştirilmesi ezici bir şekilde doları desteklediğinden, istikrarlı paralar doların hegemonyası için şimdiye kadarki en iyi şey oldu.

Ancak kripto, doğal olarak dolar şüphecilerine ev sahipliği yaptığından, alternatif mezheplere sahip stabilcoinler oluşturmak için kesinlikle bir hamle olmalı. Tether’in Euro cinsinden bir versiyonu var ve Singapur doları ve Endonezya Rupiahı ile ifade edilen stabilcoin projeleri var, ancak bunlar yüzlerce para biriminden üçü – kesinlikle daha fazlası için bir talep var, değil mi?

Sorun şu ki, birçok küçük ekonomi, para birimlerinin uluslararasılaşmasının ve denetimden vazgeçmenin büyük bir hayranı değil. Bu ülkelerde yerel olarak adlandırılan bir stablecoin’in yükselişe geçmesi için doğru malzemeler yok.

Tayvan’ı düşünün. BlackRock Tayvan’ın eski başkanı ve şu anda Taipei merkezli borsa MaiCoin’in direktörü Leo Seewald, hafta sonu boyunca yeni Tayvan doları (TWD) sabit parasını tartıştı. Projenin web sayfasında, projenin bir faydası olarak “yerel ve sınır ötesi işlemlerin sermaye maliyetinin aracısız olarak düşürülmesinden” bahsediliyor.

Ancak bu, Tayvan merkez bankasının para politikasının bir ayağına aykırı.

Tayvan’ın para birimi üzerinde sıkı sermaye kontrolleri vardır – birkaç istisna dışında Tayvan dolarını ihraç etmek kesinlikle yasaktır. Merkez bankası, Tayvan dolarının offshore olarak kullanılmasını istemiyor, çünkü ülkenin ezeli rakibi Çin, dövizi dezavantajlı bir fiyattan satın alıp damping yoluyla gayri resmi bir döviz kuru oluşturarak offshore bir TWD’yi silah olarak kullanabilir.

Merkez bankası aynı zamanda Tayvan ile doğrudan bir bağlantısı olmayan işlemleri halletmek için kullanılan Tayvan dolarının büyük bir hayranı değil – bir stablecoin’in özellikle yapmak için tasarlandığı bir şey. Geçen yıl, anlaşmanın Tayvan ile hiçbir bağlantısı olmamasına rağmen, emtia tüccarlarının Brezilya, Hindistan ve diğer üçüncü ülkeler arasındaki tahıl sözleşmelerini TWD’de fiyatlandırmasına izin verdiği için Deutsche Bank, ING ve ANZ’ye önemli para cezaları verdi. Teorik olarak, bu işe yaramaz çünkü para birimi ada dışına ihraç edilemez, ancak bankalar bunu aşmak için TWD için sentetik bir vekil – teslim edilemez bir forward olarak adlandırılan bir forex aracı – kullandılar.

Bir de ihracat pazarı var. Büyük ölçüde ihracata bağımlı bir ekonomi olarak, yerel para birimi değer kazanmaya başlarsa gerçekten canını sıkar. Tayvan’ın yarı iletkenlerinin önemi ve hükümetin genellikle dengeli bütçeleri göz önüne alındığında, TWD’nin stratosfere yöneleceği düşünülebilir. Öyle değil, merkez bankasının TWD’nin değerlenmesini kontrol etmek için döviz piyasasına düzenli müdahaleleri nedeniyle. Banka, çok yavaş ve istikrarlı olanın yarışı kazandığına inanıyor.

Tüm ironilerin anası, konuyla ilgili şeffaflık eksikliği nedeniyle Tayvan’ın Çin’den daha fazla kur manipülatörü olarak görülmesidir; herkes RMB’nin sabitlendiğini ve yalnızca belirli bir bant içinde işlem gördüğünü bilir.

Tayvan’a döviz manipülatörü demeyin. Veya sermaye kontrolleri olduğunu söyleyin. Bu, merkez bankacılarını ve diplomatik birlikleri çıldırtır. 2011 yılında, Tayvan merkez bankası başkanı, soruyla ilgili olarak gazetecileri azarladı. Yabancı yatırımcılar hisse senedi satın alabilir ve istedikleri tüm dövizleri Tayvan üzerinden hareket ettirebilirler” dedi. Sadece değerli TWD’mize dokunmayın.

Stabilcoin’ler tüm bunlara bir anahtar atabilir.

Yakınında jeopolitik bir düşmanla ihracata dayalı bir ekonomiden dikkatle yönetilen bir para birimi, kripto piyasası olan herkes için ücretsiz dağıtılmak için en iyi aday değildir.

Kripto sözleşmelerini TWD’de fiyatlandırmak veya rampalarda veya rampalarda dijital varlık aracılığıyla bir uzlaşma aracı olarak kullanılması, Merkez Bankası’nın onlarca yıllık politikalarının ve cezalarının tüm kiracılarını havaya uçuracak.

Uluslararası tahıl piyasası, oynaklık için kripto konusunda hiçbir şeye sahip değil.

Singapur da para biriminin uluslararasılaşmasının büyük bir hayranı değil. Singapur, doğal kaynak eksikliği nedeniyle büyük ölçüde ithalatçı bir ülke olduğundan, döviz kuru istikrarı için çabalıyor ve para biriminde fiyatlandırılan ülkeyle hiçbir bağlantısı olmayan uluslararası anlaşmalar istemiyor. Bunu USD cinsinden belirtin lütfen.

Ancak stablecoin’lerin bu bankaların radarına girebilmesi için önce daha büyük olmaları gerekiyor. Çok daha büyük. Şu anda, TWDC tokenlerinden 7.8 milyon Tayvan doları veya yaklaşık 283.000 dolar bastı; Singapur’un xSGD’si, 185 milyon dolarlık bir piyasa değeri ile birlikte daha da ileri gidiyor. Para birimini tamamlamaktan çok uzak (Bloomberg’den Mike McGlone’un Tether’in dolar için olduğunu iddia ettiği türden), ama aynı zamanda Beyaz Saray’ın istikrarlı paraların olduğunu iddia ettiği ekonomi için tehdit olmaktan da uzak.

Asya, öngörülebilir bir gelecek için USD cinsinden sabit paralarla işlem görecek. Ve bu bir özellik, bir hata değil.

Teknisyen almak

ABD Başkanlar Günü tatili nedeniyle, Teknisyen Alımına ara verildi.

Önemli olaylar

9:00 HKT/SGT (1:00 UTC): Avustralya Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Christopher Kent’in Konuşması

10:00 HKT/SGT (2:00 UTC): Yeni Zelanda kredi kartı harcaması (Yıllık Ocak)

18:45 HKT/SGT (10:45 UTC): Royal Bank of England Piyasalar ve Bankacılıktan Sorumlu Başkan Yardımcısı David Ramsden’in Konuşması

22:00 HKT/SGT (2:00 UTC): ABD konut fiyat endeksi (Aralık Aylık)

23:00 HKT/SGT (3:00 UTC): ABD tüketici güveni (Şubat)

CoinMasa TV

Kaçırdıysanız, işte The Hash’in CoinDesk TV’deki en son bölümü:

Mahkeme, Kanada’daki ‘Özgürlük Konvoyu’ Kripto Hesaplarının Dondurulmasına, Sequoia’nın 600 Milyon Dolarlık Kripto Fonu Toplamasına ve Daha Fazlasına Karar Verdi

“The Hash” günümüzün sıcak konularını ele alıyor: Kanadalı ‘Özgürlük Konvoyu’ liderlerinin kripto hesapları donduruldu, iki partili ABD senatör grubu El Salvador’un bitcoin’i benimsemesi konusunda alarm veriyor, Sequoia Capital ilk kripto fonu için 600 milyon dolara kadar yükseliyor ve bununla ilgili artan sorular NuMiner’ın bitcoin madencilik teçhizatı.

manşetler

Ukrayna Güncellemesi: Putin, Ayrılan İki Bölgeyi Tanıdı, Biden Yaptırımlarla Cevap Verdi: Pazartesi günkü gerilimdeki artış, ABD hisse senedi endeksi vadeli işlemlerini seans diplerine ve bitcoin’i son fiyat aralığının en altına geri gönderdi.

Bitcoin, 2 Haftanın En Düşüğü 37K $’a Düştükten Sonra Sabitleniyor: Kripto para birimi en son iki hafta önce, 4 Şubat’ta 37.000 $’dan işlem gördü.

FTX, Kripto Kabulünü Teşvik Etmek İçin Oyun Birimini Başlattı: Rapor: “Dünyada dijital öğelerle oynayan ve toplayan 2 milyardan fazla oyuncu var ve artık bunlara sahip olabilir.”

Daha uzun okumalar

Hindistan’ın Yeni Kripto Kurallarını Anlamak: Hindistan’ın kriptoyu kabul etme konusundaki ilk somut adımları, ülkenin kriptoyu bir varlık olarak onaylayıp onaylamadığı konusunda hem heyecan hem de kafa karışıklığına neden olarak burada kalabilir.

Bugünün kripto açıklayıcısı: DeFi’de TVL Neden Önemli: Toplam Değer Kilitli Açıklaması

Diğer sesler: Rusya Ukrayna’yı İşgal Ederse Küresel Ekonomi İçin Neler Tehlikede?

Dedi ve duydum

“Rusya, petrol ve gaz dışında küresel ekonomide inanılmaz derecede önemsiz. Temelde büyük bir benzin istasyonu.” (Harvard ekonomisti ve eski Başkan Obama danışmanı Jason Furman, The New York Times’a) … “Kiev’de iktidarı ele geçiren ve elinde tutanlara gelince: Askeri harekatı derhal durdurmalarını talep ediyoruz. Aksi takdirde, kan dökülmesinin devam etme olasılığının tüm sorumluluğu, tamamen ve tamamen Ukrayna topraklarını yöneten rejimin vicdanında olacaktır.” (Vladimir Putin televizyonda yayınlanan bir konuşmada) … Radicle konuşmacısı Abbey Titcomb’un vurguladığı gibi, Ethereum siyaseti hala temelde kapitalist bir çerçevedir. Ancak Ethereum politikasını, bitcoinciler tarafından sıklıkla savunulan hiper-kapitalist liberteryenizm türünden ayıran şey, şu anda yapılandırılmış olan piyasaların tekrar tekrar, öngörülebilir ve iyi anlaşılmış şekillerde başarısız olduğunu ve hem yeniden yapılandırılmaya hem de takviye edilmeye ihtiyaç duyduğunun net bir şekilde kabul edilmesidir.” ( CoinDesk köşe yazarı David Z. Morris)

linklerim1
YORUM YAZ
Etiketler


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Translate »
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
%d blogcu bunu beğendi: