DünyaEkonomi

Ex-OpenSea Yönetici Dosyaları, NFT Satışları Üzerinden DOJ Davasını Reddeder

Eski OpenSea ürün başkanı Nate Chastain, Pazartesi günü erken saatlerde yapılan bir harekete göre, bir ABD mahkemesinden popüler OpenSea platformunda Fungible Tokens (NFT’ler) satışıyla ilgili içeriden öğrenenlerin ticareti suçlamalarını reddetmesini istedi.

Amerika Birleşik Devletleri New York Güney Bölgesi Bölge Mahkemesi’ne sunulan önergede, NFT’lerin menkul kıymetler veya emtialar olarak sınıflandırılamayacağı, elektronik dolandırıcılık ücretleri için bir gereklilik olduğu ileri sürüldü.

Chastain avukatları, “İçeriden öğrenenlerin ticaretine ilişkin bir Carpenter tel dolandırıcılık teorisi kapsamındaki herhangi bir kovuşturmada, menkul kıymetler veya emtia ticaretinin varlığı, suçun temel bir unsuru olmaya devam ediyor” dedi.

Avukatları, söz konusu NFT işlemlerinin Ethereum blok zincirinde işlendiğini de not ediyor. Açık kaynak niteliği ve kamu tarafından görüntülenebilirlik göz önüne alındığında, işlemlerin kara para aklama için kullanılamayacağını savundular.

Adalet Bakanlığı (DOJ) Haziran ayında Nathaniel Chastain’i internetin en büyük NFT pazarı olan Open Sea’de satılan NFT’leri içeren elektronik dolandırıcılık ve kara para aklama faaliyetlerine katılmakla suçladı. Suçlamalar, Chastain’in, varlıkları orada görünmeden önce satın almak ve daha sonra kârla satmak için platformun ana sayfasında hangi NFT’lerin sunulması planlandığı konusundaki bilgisini kullanarak OpenSea’yi dolandırdığını iddia etti.

DOJ, Chastain’in faaliyetlerini “ilk dijital varlık içeriden öğrenenlerin ticareti planı” olarak nitelendirdi.

Chastain, Eylül 2021’de OpenSea’den istifa etti. O zamandan beri, “NFT’leri toplamak için kişiselleştirilmiş bir platform” olarak tanımladığı yeni bir takas edilemez token (NFT) platformu olan Oval üzerinde çalışmaya başladı.

linklerim1
YORUM YAZ
Etiketler


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.