Ekonomi

Ayakkabı Dalından Yeni Rekor

2021 Ocak – Eylül devrinde toplam 765 milyon dolar ihracat gerçekleştiren ayakkabı dalı, geçtiğimiz seneye nazaran yüzde 24’lük bir artış gösterdi. Bir evvelki yıla nazaran ay bazında da kendi rekorunu kıran Eylül 2021’de ise 91 milyon dolarlık ayakkabı ihraç edilirken, toplamda yüzde 21,9 oranında artış gerçekleşti.

Mevzuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği Lideri Berke İçten “Rusya, Irak, Almanya, İspanya ve Romanya birinci 5 büyük pazarımız. Başta yakın coğrafyamızda bulunan Avrupa ülkelerinin farklı kıtalardaki ülkelerden eser tedariki konusundaki algısı pandemiyle birlikte değişti. Bu ülkeler uzun aralıklardan sipariş verip eserin gelmesini beklemekle yolda geçen süreyi, konteyner fiyatlarının da yükselmesiyle birlikte daha yakın aralıktan tedarik etme sürecine girdi. Bu nedenle Türkiye bilhassa Avrupa’nın çabucak yanı başında olması nedeniyle kıymetli bir üretim merkezi pozisyonunda yer alıyor” dedi.

“Eylül ayı rekor getirdi. Dal istikrarlı büyümesini 2022’de devam ettirecek”

Lider Berke İçten, “Ülkemizin 3.5 – 4 saatlik uçuş arasında 65 milyar dolarlık bir piyasada ayakkabı ticaret hacmi dönmektedir. Bu yılın sonunda 1.5 milyar dolar düzeyinde ihracat hacmine ulaşmayı hedefliyoruz. Ağustos ayını rekorlar kapatan kesimimiz, eylül ayında da 91 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirerek son yılların en yüksek eylül ayı rekoruna ulaştık ve toplamda yüzde 21,9’luk artış gerçekleştirdik” diye söz etti.

“Türkiye’nin en kapsamlı, Avrupa’nın ise ikinci büyük ayakkabı ve moda fuarı olan AYMOD Memleketler arası Ayakkabı Moda Fuarı, bu yıl 65. kere gerçekleştirdik. 35’in üzerinde ülkeden binlerce alım heyetini ağırladık” diye belirten TASD Lideri Berke İçten, bilhassa Batı Avrupa ülkeleri olmak üzere Avrupa Birliği ülkelerinden ve İngiltere’den ağır formda talep gördük. Bu ülkelerle ticari hacmimizi geliştirmek ve ihracat pazarlarımızı çeşitlendirmek istiyoruz. Bu doğrultuda 2022’de ayakkabı bölümünün istikrarlı büyümesi devam edecek” diye belirtti.

Talep çok! Üretime yetişmek için 150 bin eleman gerekli

Hem iç piyasada hem de yurt dışında ağır bir talep artışı olduğuna dikkat çeken Berke İçten, okulların açılmasıyla birlikte sonbahar – kış döneminde yurt içinde hoş bir hareketlilik yakaladıklarını belirterek, ayakkabı sanayindeki istihdam konusunda da dikkat çekti.

“Şu anda önemli formda bir personellik sorunu yaşıyoruz. Üretimimizi arttırmamız gerekiyor. Lakin çalışacak emekçi konusunda dalımız sorun yaşıyor. Bilhassa orta eleman konusunda meşakkat çekiyoruz” diye söz eden Lider İçten, “Ayakkabı sanayi emek ağır ve iş gücüne dayalı bir kesimdir. Bu nedenle iş gücünü acilen arttırmamız gerekiyor. Dalın 150 bin elemana gereksinimi var. Son devirde bilhassa orta eleman meselesini çözecek projeler geliştirmek üzere çalışıyoruz ve bu noktada devletimizden de dayanak bekliyoruz. Bizim en kıymetli projemiz mesken bayanlarını kesimin içerisine çekip istihdama dahil etmektir” diyerek kelamlarını tamamladı.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

YORUM YAZ


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Translate »
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
%d blogcu bunu beğendi: