BitcoinDünyaEkonomiSeyahatTeknolojiYaşam Tarzı

Analistler Fed Dakikalarının 2023 Kolaylaştırılması için Umutları Yıkacağından Korktuğundan Bitcoin ve Eter Düşüşü

Finansal piyasalarda riskli bir gün. S&P 500’e bağlı bitcoin (BTC), ether (ETH) ve vadeli işlemler zayıf seyrederken, güvenli liman ABD doları diğer küresel para birimlerine karşı değer kazanıyor.

Yatırımcılar, ABD Merkez Bankası’nın Temmuz ayı toplantı tutanaklarını daha yavaş faiz artırımları ve nihai likidite gevşemesi umutlarını bastırmak için kullanabileceği beklentileri arasında riskli olarak algılanan varlıklara yönelik yükseliş riskini azaltıyor.

Bu yılın başlarında, Fed yirmi yılı aşkın bir süredir en agresif likidite sıkılaştırma döngüsüne girerek bitcoin ve diğer kripto para birimlerini sarstı. Fed, Temmuz ayı politika toplantısının tutanaklarını Çarşamba günü saat 14:00 ET’de (18:00 UTC) yayınlayacak.

ING analistleri Salı günü yayınlanan bir piyasa güncellemesinde, “Soru, Fed’in bu tutanakları 2023 gevşeme döngüsü görüşüne karşı çıkmak için bir iletişim aracı olarak kullanmak isteyip istemediğidir” dedi. “Fed’in toplantı sonrası söylemi, durumun böyle olma olasılığının daha yüksek olduğunu gösteriyor – özellikle Fed fonları vadeli işlemleri fiyatladığından, politika faizi gelecek yılın ikinci yarısında %3,60’tan %3,20’ye düşürüldüğünden.”

Tutanaklar, son toplantıda yaşananların ham bir kaydı olsa da, bazı gözlemciler, bunların piyasa beklentilerini tutturmak için uyarlanabileceğini savunuyor.

Eski Fed tüccarı Joseph Wang, “Fed, toplantı sonrası piyasa tepkisine bakıyor ve yanlış anlamaları düzeltmek için tutanakları kullanıyor. Bugün düzeltilmesi gereken çok şey var” diye tweet attı.

Fed, oranları 75 baz puan artırarak %2,25-%2,5 aralığına yükseltti ve sonraki hareketlerin verilere bağlı olacağını söyleyerek ileriye dönük yönlendirmeyi bıraktı. O zamandan beri piyasalar, emtia fiyatlarındaki düşüşü takip ederek, 2023’te daha yavaş faiz artışları ve nihai likidite gevşemesi fiyatlıyor. ABD’nin Temmuz ayı tüketici fiyat enflasyonunun beklenenden daha yumuşak olduğunu bildirmesinin ardından güvercin beklentileri geçen hafta güçlendi.

Bununla birlikte, birkaç Fed yetkilisi geçen haftaki TÜFE açıklamasının ardından, merkez bankasının enflasyon mücadelesinin sona ermesinden çok uzak olduğu için piyasaların kendilerinin önünde koştuğu görülüyor. Politika yapıcılar, faiz artırımlarının 2023’e kadar devam edebileceğini de sözlerine ekledi.

Tutanaklar güvercin beklentilerine karşı daha fazla baskı yaparsa, risk varlıklarında yeni bir oynaklık görülebilir. ING analistleri, “Bu piyasa fiyatlandırmasının daha fazla reddedilmesi dolara yardımcı olacaktır” dedi. “107.00 alanını yukarı iten DXY’yi tercih edin.” ABD Dolar Endeksi’nin kısaltması olan DXY şu anda 106.70 civarında.

Bitcoin, dolar endeksinin tersi yönde hareket etme eğilimindedir. Basın zamanında, bitcoin 23.640 dolardan işlem gördü ve gün içinde %1’lik bir düşüşü temsil ediyordu.

linklerim1
YORUM YAZ
Etiketler


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Translate »
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
%d blogcu bunu beğendi: