Ekonomi

Ambalaj dalının hibrit buluşması için hazırlıklar tamamlandı

Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi, ambalaj kesiminin birinci hibrit buluşması için hazırlıklarını tamamladı. Reed Tüyap Fuarcılık tarafından Ambalaj Sanayicileri Derneği iş birliğinde, dalın gelişimine taraf veren çok sayıda kurumun dayanağıyla düzenlenen Avrasya Ambalaj İstanbul Fuarı, 20- 23 Ekim tarihlerinde 26’ncı defa ziyaretçilerini ağırlayacak.

İstanbul’daki Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde bu yıl birinci sefer hibrit olarak düzenlenecek fuar, iştirakçilere fizikî fuar ortamının yanı sıra Business Connect Programı üzerinden dijital ortamda verimli iş kontakları kurma fırsatı sunacak. İhracattaki muvaffakiyetini yılın birinci 6 ayında taçlandıran dal, Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarının yapıtı olan en yeni eserlerini Tüyap’tan dünya ülkeleriyle tanıştıracak.

Ambalaj dalı geçtiğimiz yıllara kıyasla ihracatını artırarak iktisada sağladığı katma bedeli daha da üstlere taşımayı başardı. Dal bu yılın birinci yarısında 3 milyar 44 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirerek evvelki yılın tıpkı devrine kıyasla ölçü olarak yüzde 6, paha olarak yüzde 26 artış kaydetti. 2020’nin birinci yarısında 1,39 milyon ton olan toplam ambalaj ihracatı, 2021’in birebir periyodunda yüzde 6’lık artışla 1,48 milyon ton olarak gerçekleşti. Dal bu devirde pandemiye karşın verdiği 1 milyar 222 milyon dolarlık dış ticaret fazlası ile iktisattaki pozisyonunu güçlendirdi.

Dünyada ve Türkiye’de istikrarları değiştiren global salgının tesiriyle dal, besin ve içeceğin yanı sıra ilaçtan paklık gereçlerine kadar çok sayıda eser için stratejik bir kıymet kazandı. Pandemi ile ambalajlı eser kullanımına yönelik oluşan farkındalık, ambalaj üreticilerini de hareketlendirdi. Ar-Ge ve inovasyon çalışmaları kapsamında geliştirilen akıllı etiket, akıllı ambalaj, şahsileşmiş ambalaj, hijyenik ambalaj üzere yeniliklerin dalın geleceğine istikamet vermesi bekleniyor.

Ambalaj kesimi Tüyap’tan dünyaya seslenecek

Reed Tüyap Fuarcılık A.Ş. ve Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) iş birliğinde; Ambalaj Makinecileri Derneği (AMD), Esnek Ambalaj Sanayicileri Derneği (FASD), Etiket Sanayicileri Derneği (ESD), Karton Ambalaj Sanayicileri Derneği (KASAD), Metal Ambalaj Sanayicileri Derneği (MASD), Oluklu Mukavva Sanayicileri Derneği (OMÜD) ve Sert Plastik Ambalaj Sanayicileri Derneği (SEPA) takviyeleri ile 20-23 Ekim 2021 tarihleri ortasında İstanbul’daki Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenecek olan Avrasya Ambalaj İstanbul Fuarı, bu sene ziyaretçilerine hibrit fuar tecrübesi yaşatacak.

Rekabet üstünlüğü sağlayacak

26 yıldan bu yana düzenledikleri Avrasya Ambalaj İstanbul Fuarı ile kesimin gelişimine büyük katkılar sunduklarını kaydeden Reed Tüyap Fuarcılık Ambalaj, Besin Sürece ve Medikal kümelerinin Genel Müdür Yardımcısı Berkan Öner, “İhracattaki muvaffakiyetini her geçen yıl artıran ambalaj dalı, en gelişmiş teknolojiye sahip eser, hizmet ve tahlillerini bu yıl da Avrasya Ambalaj İstanbul Fuarı aracılığıyla dünyaya ulaştıracak. Dal temsilcileri, dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçilerle fizikî fuar ortamının yanı sıra dijital platform üzerinden bir ortaya gelerek rekabet üstünlüğü elde edecek” dedi.

Ambalajda oyunun kuralları yine yazılıyor

Pandemiyle birlikte ambalaj dalında oyunun kurallarının yine yazıldığına dikkat çeken Öner, hususa ait şu açıklamada bulundu: “Bu sene birinci sefer hibrit olarak düzenleyeceğimiz fuarımız aracılığıyla iştirakçi ve ziyaretçilerimizi fizikî fuar ortamının yanı sıra Business Connect Programı üzerinden dijital ortamda bir ortaya getireceğiz. Pandeminin yarattığı tesir ile yüzünü teknolojik yatırımlara dönen ambalaj kesimi için verimli iş birliği ortamı yaratacağız. Geliştirdiğimiz platformumuz sayesinde iştirakçi firmalarımız eserlerini dijital ortamda tanıtabilirken; ziyaretçiler, iştirakçi firmalarla etkileşim içinde olabilecekler. Oyunun kurallarının yine yazıldığı kesimde muvaffakiyete ulaşmanın yolu da teknolojik yatırımlardan geçiyor. Fuarımız sayesinde firmalarımızın dalın yeni dinamiklerine adapte olmalarına yönelik ilhamlar yaratacağız.”

Kesimin geleceğine ışık tutuyor

Food-Tech Eurasia Fuarı ile eş vakitli olarak düzenlenecek Avrasya Ambalaj İstanbul Fuarı, ambalaj eserlerinden ambalaj makinelerine, besin ve içecek sürece makinelerinden ambalaj baskı teknolojilerine kadar her türlü anahtar teslim tahlilini ziyaretçilerle buluşturacak. Her yıl yurt içi ve yurt dışından 1000’in üzerinde iştirakçiyi tek adreste buluşturan fuar, bu istikametiyle dal temsilcileri için verimli iş geliştirme platformu yaratıyor. Her yıl ortalama 60,000 yerli ve yabancı ziyaretçisinin yanı sıra 100’ün üzerinde ülkeden gelen 1000’e yakın VIP ziyaretçileri ile de tesir alanını genişletiyor.

Dijital tahlillerle yeni kuşak fuarcılık tecrübesi

Avrasya Ambalaj İstanbul ve eş vakitli düzenlenen Food-Tech Eurasia Fuarları, iştirakçilerine ve ziyaretçilerine sunduğu dijital tahlillerle ambalaj sanayisi ile birlikte besin ve içecek sürece sanayisini yeni kuşak fuarcılık tecrübesi ile tanıştıracak. Birinci kez hibrit bir formatta düzenlenecek Avrasya Ambalaj İstanbul ve Food-Tech Eurasia Fuarları, fuarlardan evvel, fuarlar sırasında ve sonrasında olacak biçimde sunduğu online tahliller ile iştirakçileri ve ziyaretçileri buluşturacak.

Görüşmeler fuar öncesinde başlayacak

İştirakçiler, Tüyap tarafından geliştirilen Business Connect Programı üzerinden fuar alanında bulunamasalar bile ziyaretçilerle dijital ortamda bağlantı kurabilecek.

Online etkinlikler serisinin birincisi PACK DAYS, 6-7 Ekim‘de

Avrasya Ambalaj ve Food-Tech Fuarları’nın birinci online aktifliği PACK DAYS’de, iştirakçi ve ziyaretçiler fiziki fuardan evvel potansiyel müşterileriyle buluşup yeni iş birlikleri yakalama fırsatı bulacaklar. Ambalaj eser ve makine, besin ve içecek sürece, baskı ve konverting dallarındaki iştirakçi firmalar, 6 ve 7 Ekim tarihlerinde gaye ziyaretçilerle online platformdan da görüşebilecekler.

Fuardan sonra bağlantı devam edecek

Business Connect Programı etkinlikler serisi kapsamında 25 Ekim – 5 Kasım 2021 tarihlerinde gerçekleşecek Online Networking Günleri sayesinde iştirakçi firmalar ve profesyonel ziyaretçiler fuar sonrasında da irtibatlarını online olarak sürdürebilecek.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

YORUM YAZ


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Translate »
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
%d blogcu bunu beğendi: