Ekonomi

Akbank, Proparco ile Türkiye’deki yeşil projeleri ve bayan girişimciliğini teşvik ederek KOBİ’leri destekleyecek

Akbank, Proparco’dan 50 milyon ABD doları fiyatında 7 yıl vadeli kaynak sağladı. Akbank, kelam konusu kaynakla yeşil projeler (yenilenebilir güç ve güç verimliliği) ve bayan girişimciliği için KOBİ’lere verdiği dayanağı daha da genişletecek.

Proparco Finansal Kurumlar Kısmı Lideri Emmanuel Haye açıklamalarında şunları söyledi: “Akbank iklim değişikliği konusunda tezli bir stratejiye sahip. Bu doğrultuda, 2030 yılına kadar sürdürülebilir finansmana yaklaşık 10 milyar avro (200 milyar TL) ayırmayı ve 2050 yılında tüm faaliyetlerinde net sıfıra ulaşmayı hedefliyor. Bugün, Akbank’ın yanında yer almaktan ve bu güçlü gayeye eşlik etmekten memnunluk duyuyoruz. Proparco güçlü kaidelerde özel bölümün gelişimini ve özel bölümdeki fırsat eşitliğini desteklemeyi amaçlamaktadır. Akbank ile finansmanımızın odak noktası da Türkiye’deki küçük ve orta ölçekli işletmeler ile bayan girişimciliği olacaktır “

Akbank Kurumsal ve Yatırım Bankacılığından sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Levent Çelebioğlu ise açıklamasında “Proparco ile işbirliğimiz sayesinde Akbank, bayan girişimcilerin ve KOBİ’lerin yeşil yatırımlarının finansmana erişimini sağlayarak Türkiye iktisadını daha da güçlendirecek.  Proparco’nun uzun vadeli sürdürülebilirlik vizyonumuza olan itimadı ve takviyesi sayesinde, güçlü makro şartlarda yol alırken orta ve uzun vadeli amaçlarımıza inançla ulaşacağız”  dedi. 

Proje, Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları ortasında yer alan 5 numaralı (Toplumsal Cinsiyet Eşitliği), 7 numaralı (Erişilebilir ve Pak Enerji), 8 numaralı (İnsana Yakışır İş ve Ekonomik Büyüme), 9 numaralı (Sanayi, Yenilikçilik ve Altyapı) ve 13 numaralı (İklim Eylemi) gayelere katkıda bulunacak.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

YORUM YAZ
Etiketler


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.