Ekonomi

Akbank güçlü sermayesiyle iktisada takviyesini sürdürüyor

2021’in birinci dokuz ayında Akbank’tan Türkiye iktisadının gelişimine

400 milyar TL kredi desteği

Akbank’ın 2021 yılı birinci dokuz ayındaki finansal sonuçları üzerinde değerlendirmelerde bulunan Genel Müdür Hakan Binbaşgil, “Pandeminin kendisinden daha çok aşıya erişim konusunun ekonomik görünüm ve beklentiler üzerinde tesirli olduğu bir periyottan geçiyoruz. Aşıya rahat erişim sağlayan ülkeler süratli bir toparlanma beklerken, tedarikte sorun yaşayan devletlerin bu süreci geriden takip ettiğini görüyoruz. Başarılı bir aşılama kampanyası gerçekleştiren Türkiye’de ise olağanlaşmanın ekonomimiz üzerinde olumlu tesirler yarattığını gözlemliyoruz. Türk bankacılık bölümü de olağanlaşma sürecini destekleyici adımlar atmayı sürdürüyor. Sağlam finansalları ve nitelikli çalışanlarıyla Akbank da, her vakit olduğu üzere, ülkemizi, toplumumuzu ve müşterilerimizi desteklemeye devam edecektir”

“Bu yılın birinci dokuz ayında ekonomimize 400 milyar TL kredi takviyesi sağladık”

Binbaşgil, açıklamalarına şöyle devam etti: “2021’in birinci dokuz ayında ekonomimize sağladığımız kredi takviyesini 330 milyarı nakdi olmak üzere toplam 400 milyar TL düzeyine çıkardık. Toplam mevduatımız 350 milyar TL’ye, aktiflerimiz ise 590 milyar TL’ye ulaştı. Yüzde 20 seviyesinde gerçekleşen güçlü konsolide sermaye yeterlilik oranımızla, gerçek bölümün büyümesine ve gelişmesine dayanak olmayı sürdürdük. Bankamız, 2 milyar 564 milyon TLvergi karşılığı ayırarak yılın birinci 9 aylık periyodunda 7 milyar 344 milyon TL konsolide net kar elde etti.”

‘‘Birleşmiş Milletler Sorumlu Bankacılık Prensipleri’nin resmi imzacısı olmaktan gurur duyuyoruz”

Sürdürülebilirlik alanında dünyaya yarar sağlayacak her türlü teşebbüsün destekçisi olmaya çalıştıklarını belirten Binbaşgil, “Gelecek jenerasyonlara daha yaşanabilir bir dünya bırakmayı istek ediyoruz. Bu gayemiz doğrultusunda, sürdürebilirlik stratejimiz ve somut amaçlarımızla yesyeni bir devri başlattık. Bankamızın kültürünün de değerli bir modülü olan çevresel ve toplumsal sorumluluklarımızın ışığında, toplumumuza artı paha sağlamak için çalışıyoruz. Bu bağlamda, Akbank olarak Birleşmiş Milletler Etraf Programı Finans Teşebbüsü (UNEP FI) üyesi olmaktan ve Sorumlu Bankacılık Prensipleri’ne bağlı kalacağımızı taahhüt etmekten gurur duyuyoruz. Kesimimiz sürdürülebilir ve yeşil bir iktisada geçişte kritik bir kıymete sahip. Bunun şuurunda bir kurum olarak üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmek için çalışmaya devam edeceğiz.”

“Akbank yüksek büyüme potansiyeline sahip bir banka”

“Yüksek sermayesi, güçlü likiditesi ve nitelikli çalışanları ile Akbank yüksek büyüme potansiyeline sahip bir banka. Geçtiğimiz çeyrek, her vakit yüksek olan büyüme iştahımızın arttığı, ülkemiz iktisadına takviye olmak için bilhassa harekete geçtiğimiz ve değerli başarılara imza attığımız bir devir oldu. Birçok alanda değerli büyüme sayılarına ulaştık, sunduğumuz birinci ve öncü hizmetlerimizi yaygınlaştırarak Akbank ailesine yeni müşteriler kattık. Bu başarılı periyottaki özverili performansları için Akbanklılara, bizlere duydukları itimat için müşterilerimize ve hissedarlarımıza teşekkür ederim.”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

YORUM YAZ


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Translate »
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
%d blogcu bunu beğendi: