Ekonomi

Abdi İbrahim INOLIVA’NIN yüzde 90’ını satın aldı

Geçtiğimiz yıl Eylül ayında İsviçreli biyoteknoloji şirketi OM Pharma’nın yüzde 28,5 payını satın alarak memleketler arası oyuncu kimliğini kuvvetlendiren Abdi İbrahim, artık de Türkiye’de tüketici sıhhati alanında faaliyet gösteren INOLIVA’nın yüzde 90 payını satın aldığını açıkladı. 2019 yılında kurulan ve kısa müddette yenilikçi eserleriyle pazarda öne çıkmayı başaran INOLIVA’yı bünyesine katan Abdi İbrahim’in İdare Konseyi Lideri Nezih Barut, ‘’Tüketici sıhhati tüm dünyada süratle gelişiyor. Abdi İbrahim olarak biz de bu alanda yarattığımız güçlü markalarımızla rekabet ediyoruz. Reçeteli ilaçlarda elde ettiğimiz başarıyı ve liderliği tüketici sıhhatine da taşımak isteğindeyiz. Organik ve inorganik tüm büyüme fırsatlarını kıymetlendiriyoruz. Tüketici sıhhati alanındaki savımızı ortaya koyan bu satın alma, Abdi İbrahim’in 109 yıldır devam eden yatırım odaklı büyüme kararlılığının da yeni bir ispatıdır’’ dedi.

TÜRKİYE’de 19 yıldır ilaç bölümünde kesintisiz pazar başkanı olan, yurtiçi ve yurtdışı yatırımlarıyla memleketler arası oyuncu kimliğini kuvvetlendiren Abdi İbrahim, gerçekleştirdiği değerli bir satın alma ile tüketici sıhhati alanında da maksat büyüttü. Abdi İbrahim, 2019 yılında Eroğlu Holding ve Eczacı Şevket Kaya iştirakinde kurulan INOLIVA’nın yüzde 90 payını bünyesine katarak, beş büyüme alanından biri olarak belirlediği tüketici sıhhati bölümüne olan yatırımlarına bir yenisini ekledi.

Şubat 2019 tarihinde kurulan INOLIVA, tüketici sıhhati pazarında biyoyararlanımı ve aktifliği en üst seviyeye çıkaran lokomotif markası Lipozone’un yanı sıra Çinkopast ve Hepoliva isimli markalarıyla kısa vakitte ismini duyurdu. Satın alma operasyonuyla birlikte şirketin iştirak yapısında Abdi İbrahim yüzde 90 hisse sahibi olurken, Eczacı Şevket Kaya da şirketteki yüzde 10’luk payını korudu. 19 yıldır Türk ilaç dalında kesintisiz pazar önderi olan Abdi İbrahim, VISION 2025 büyüme stratejisi dahilinde öncelikli alanlarından biri olarak tanımladığı tüketici sıhhati kesiminde faaliyet gösteren INOLIVA’’yı pazarın önder şirketi yapmak için tüm gücüyle destekleyecek.

Nezih Barut: Kaideler ne olursa olsun kesimimizin geleceğine yatırım yapıyoruz

Abdi İbrahim’im 109 yıllık istikrarlı muvaffakiyetinin gerisinde yaptığı daima yatırımların olduğunu vurgulayan Abdi İbrahim İdare Heyeti Lideri Nezih Barut; ‘’Biz 109 yıldır koşullar ne olursa olsun ülkemizin ve dalımızın geleceğine güvenerek yatırım yapıyoruz. Üretim gücümüzle, istihdamımızla, ihracatımızla, Ar-Ge çalışmalarımızla bölümümüze liderlik etmenin gururunu yaşıyoruz’’ dedi. Hedefledikleri alanlarda organik ve inorganik tüm büyüme fırsatlarını hem içeride hem yurtdışında takip ettiklerini açıklayan Nezih Barut, açıklamasına şöyle devam etti: ‘’Geçtiğimiz yıl, pandeminin en kuvvetli periyotlarında biyoteknoloji alanındaki kararlılığımızı tüm dünyaya gösterecek değerli bir imza attık ve İsviçreli OM Pharma’nın yüzde 28.5 payını satın alarak, Batılı bir ilaç şirketine stratejik ortak olan birinci Türk ilaç şirketi olduk. Artık, tam bir yıl sonra bu sefer tüketici sıhhati alanındaki büyüme dileğimizi ortaya koyan, çok genç lakin bana nazaran stratejisiyle, eser gamıyla kısa vakitte pazarda kıymetli fark yaratmış bir şirketi, INOLIVA’yı satın aldık. Yaptığımız yatırım, tüketici sıhhati alanındaki milletlerarası amaçlarımıza daha süratli yürümemizi sağlayacak. INOLIVA yatırımımız, tıpkı OM Pharma’da olduğu üzere yalnızca bir satın alma operasyonu değil, Türk ilaç kesiminin gelişim ve büyüme potansiyeline olan inancımızın yeni bir teyididir.’’

Tüketici sıhhatinde da memleketler arası oyuncu olmak istiyoruz

Abdi İbrahim’in YouPlus, Umca, Hametol ve Probest ile tüketici sıhhati alanında güçlü markalar yarattığını hatırlatan Nezih Barut; INOLIVA’nın mevcut portföyünün, vizyonunun ve iş yapış halinin Abdi İbrahim’in sürdürülebilirlik ve inovasyon odaklı vizyonuyla uyuştuğunu söyledi.Sağlıkla yaş alma ve bütüncül düzgünlük (well-being) trendlerinin yaygınlaştığını, kollayıcı, işlevsel ve bütüncül tıp pratiklerinin her geçen gün daha fazla hayatımızda yer aldığını söz eden Nezih Barut,‘’Tüketici sıhhati eserleri sıhhat bölümündeki büyümeye liderlik ediyor. Biz büyüme odaklı bir şirketiz ve tüketici sıhhati da 2025 vizyonumuzda 5 ana büyüme başlığımızdan biri. Bu alandaki yatırımlarımıza kararlılıkla devam edeceğiz’’ dedi. INOLIVA eserlerinin üretimini Abdi İbrahim tesislerine taşıyarak lokal üretimi artıracaklarını vurgulayan Nezih Barut; eser geliştirme çalışmalarını hızlandıracaklarını, Abdi İbrahim’in iş geliştirme uzmanlığıyla firmanın teşebbüsçü ruhunu birleştirerek gereksinime yönelik inovatif tahliller sunan yeni eser gamını tüketiciyle buluşturacaklarını söz etti. Nezih Barut şöyle devam etti: ‘’Reçeteli ilaçlardaki açık orta liderliğimizi tüketici sıhhatine da taşımak ve tüketici sıhhatinde da milletlerarası bir oyuncu olmak istiyoruz. Bu atılım, bu yoldaki azmimizi ve kararlılığımızı gösteren, uzmanlığımızı pekiştirecek adımlarımızın habercisi. Abdi İbrahim olarak giriş stratejilerini planladığımız Avrupa ülkelerinde inovatif ve güçlü markalarla büyüme gayemiz doğrultusunda INOLIVA eserlerinin çok değerli rol oynayacağını düşünüyoruz.’’

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

YORUM YAZ


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Translate »
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
%d blogcu bunu beğendi: