Ekonomikategorisiz

ABD Hazine Bakanı Yellen, kripto para düzenlemeleriyle ilgili konuştu

Investing.com – ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, bugün yaptığı açıklamada kripto para düzenlemelerinde risklerin verimli formda yönetilmesinin yanında inovasyonun da desteklenmesi gerektiğini söyledi. Ayrıyeten Yellen, kripto piyasası iştirakçileri tarafından olumlu karşılanan ABD yürütme kararının ana sınırlarına bağlı kalınması gerektiğini kelamlarına ekledi.

ABD Hazine Bakanı, bakanlığın yayımladığı dijital varlıklar siyaseti hakkında konuştu. Yellen, ABD kurumlarının kripto paralardan kaynaklı riskleri yönetebilecek ve kripto para borsaları üzere yeni jenerasyon aracı kurumlara uygun nezareti sağlayabilecek yetkinliğe sahip olduğunu lisana getirdi.

Yellen yaptığı konuşmada ayrıyeten bankaların ve başka klasik finans firmalarının kripto varlık piyasalarına daha fazla dahil olduklarını bu yüzden düzenleyici çerçevelerin bu yeni faaliyetlerin risklerini uygun formda yansıtması gerektiğini söyledi.

Kripto para piyasalarını maddelerle denetim altına alma gayretleri birçok ülkenin gündeminde, lakin şimdi bu mevzuda somut bir adım atabilen ülke bulunmuyor. Yasa koyucular, bilhassa kripto operatörleri ve bankalar tarafından sağlanan kripto varlık saklama üzere hizmetleri denetlemenin en aktif yolunu araştırıyorlar.

Kripto para ticaretindeki en büyük sıkıntılardan bir başkası ise piyasalarda görülen çok volatilite. Birtakım ABD milletvekilleri bu volatilitenin azaltılmasına yönelik tedbirler alınması gerektiğini söylerken başka yandan direkt müdahale edilmesinin piyasanın yapısını bozabileceğini dair tasalar de paylaşılıyor. Lakin Beyaz Saray ve Hazine’nin sağduyulu inovasyonu destekleme bildirisi bu tasaların büyük bir kısmını yatıştırdı. 

Biden tarafından onaylanan yürütme buyruğuna nazaran bir sonraki etapta Hazine ve Ticaret Departmanlarının ve öbür kurumların paranın geleceği ve kripto paraların gelecekte oynayacağı rol hakkında raporlar hazırlaması gerekiyor. 

Janet Yellen, konuşmasının bir kısmında düzenlemeler hakkında farklı bir hususa değinerek kripto para düzenlemelerinin teknolojiden bağımsız olması gerektiğini söyledi. Bu bağlamda Yellen temel teknolojiye nazaran değil, bireylere ve kurumlara sağlanan hizmetlerle ilgili risklere odaklanılması gerektiğini düşünüyor.

Bu mevzuyu şu biçimde açıklayan Yellen, tasarruf sahiplerinin varlıklarının bir bilanço üzerinde mi yoksa bir dağıtık defter mi saklandığına bakılmaksızın dolandırıcılıktan korunmaları gerektiğini düşünüyor. Ayrıyeten müşteri varlıklarını saklama hizmeti veren firmaların da sıkı halde denetlenmesi gerekliliği üzerinde durdu.

Müellif: Günay Caymaz

YORUM YAZ
Etiketler


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Translate »
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
%d blogcu bunu beğendi: