Ekonomikategorisiz

AB, yeni yaptırım paketiyle Rusya’ya kripto hizmetleri sunmayı yasaklıyor

Investing.com – Batılı ülkelerin Rusya’ya karşı yaptırım uygulama uğraşları devam ederken 5. yaptırım paketine kripto varlık hizmetleriyle ilgili bir düzenleme de eklendi.

Son yaptırım paketine kripto paralarla ilgili kısıtlamanın konulması, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sonrasında uygulanan yaptırımları aşmak için kripto varlık kullanımına dair kaygıların devam ettiğini gösteriyor.

Avrupa Birliği’ne üye ülkeler bugün, Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline karşılık olarak uygulanan yaptırımların beşinci paketinin bir modülü olarak Rusya’ya yüksek kıymetli kripto varlık hizmetleri verilmesini yasaklamayı kabul etti.

Avrupa Kurulu, son önlemin mevcut kısıtlamalardaki potansiyel boşlukların kapatılmasına katkıda bulunacağını fikrini paylaştı ve dört Rus bankasına yönelik yasaklar, kömür ithalatı ve oligarklara serveti gizleyen tröstler hakkında tavsiyelerle birlikte duyuruldu.

Birlik içindeki ulusal hükümetleri temsil eden AB Kurulu tarafından yapılan açıklamaya nazaran, tedbirler kripto cüzdanlarına para yatırma yasağını genişletmesi manasına geliyor.

Avrupa Merkez Bankası Lideri Christine Lagarde kısa mühlet evvel, çok az ispat olmasına karşın kripto paranın yaptırımlardan kaçınmak için kullanıldığı konusunda ihtarda bulundu. 

4 Nisan’da yayımlanan bir sık sorulan sorular içeriğinde kurul, kripto varlıkların zati mevcut varlık bloke süreçlerine dahil edildiğini ve 9 Mart’ta “devredilebilir menkul kıymetler” tarifini sanal varlıkları içerecek biçimde genişlettiğini söyledi.

Müellif: Günay Caymaz

YORUM YAZ
Etiketler


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Translate »
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
%d blogcu bunu beğendi: