7. emisyon paradeğer tespitiEski kağıt paraEski Paraakağıt para

Eski paraların değerleri nelerdir ve eski para fiyat listesi

Eski para değerleri

Elinizde bulunan kendi biriktirdiğiniz eski para koleksiyonu veya dedenizden yada babanızdan kalmış eski paraları satmak isteyenler çok soruyor bunu. Günde onlarca kişiye bilgi veriyorum. Eski para konusunda bildikleri yanlış bilgi varsa düzeltmeye çalışıyorum.
Şimdi gelelim elinizdeki eski paralar değerli mi değil mi onu öğrenmeye. İlk başta yabancı eski para konusunda fazla bilgim yok bunu söylemem gerek ne yapabilirim derseniz şunu söyleyebilirim size ilk başta gitti gidiyor yada ebay da bulunan ilanlar bu konuda size bilgi olarak yeter. Aratma yapacağınız kelimeler zaten çıkacaktır. Eski türk paraları ise ilk başta madeni ve kağıt olarak elimizdekileri ikiye ayırın.

Eski madeni paralar

Madenileri ilk başta ele alalım elinizdeki madeni paraların yılları 1950 ve sonrası ise maalesef değersiz onları ister inanın ister inanmayın kilo ile satılıyor o derece. İsteyen olursa yardımcı olurum ayrıca 🙂 1950 yılı ve öncekileri ise tanesi 20 TL den en nadir olanı ise 5000 TL ye kadar çıkıyor fiyatı. Benim eski para ne eder peki diyeceksiniz bunu da elinizde çok varsa bir eski para kataloğu alabilirsiniz eğer gerek yok derseniz gene gitti gidiyor da bakabilirsiniz.

Eski kağıt paralar

Şimdi gelelim türk kağıt paralarına bu paralar iki kanunda basılmış biri 11 haziran 1930 diğeri ve şuan kullandığımız paralarda yazan 14 ocak 1970 bu tarihler basılma yılları değildir sadece çıkan kanun tarihleridir. Elinizdeki eski kağıt para eğer 1970 kanunu ile basılmış ise üzgünüm onların çoğu değersiz içlerinden bazıları değerli onlarda çil olması lazım. (bankadan çıktığı gibi yani) Elinizdeki eski kağıt para eğer 1930 kanuna göre basılmış ise o zaman değerli olma ihtimali var. Elinizdeki para emisyon olarak 1,2,3,4,5 ve 6. Emisyon kağıt paralarının bazılarıdır. Bunlardan ise en değerli olanlar 1. Ve 2. Emisyon paraların içinde bulunanlardır. Bunlar ise ayrı makale konusudur. Elinizdeki eski türk kağıt paralarının ilk önce hangi emisyon olduklarını tespit edin. Yoksa bu konuda bilginiz yoksa satarken çok nadir bir parayı ucuza verebilirsiniz. Yada elinizdeki paralar çok değersiz bir paradır ve çok yüksek fiyat istediğiniz için komik duruma düşebilir ve dalga konusu olursunuz. Örnek olarak sahibinden.com sitesine bakabilirsiniz.

Gene sorularınız olursa bu kısımda yazabilirsiniz.

İyi günler dilerim.

eski türk paraları
eski türk paraları


YORUM YAZ
Lütfen takip edin
Etiketler


2 Yorum

  1. ayarsiz dedi ki:

    Hocam kilo fiyatları ne kadar akmonital bakır nikel alüminyum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.